Autor: Dalibor Šrámek
Datum:
Obavy některých lidí, že globalizace (a zejména svobodný obchod) ohrožují demokracii jsou dle mého názoru liché.
Který z následujících případů vám připadá demokratičtější:
1, Naši košer demokraticky zvolení politici a mnohem víc nevolených úředníků si svévolně rozhoduje na co bude uvaleno jaké clo, kvóta, která firma smí investovat, která ne atd. Jako spotřebitel si mohu vybírat zboží, ale část rozhodování za mě převezmou jiní (některé zboží bude tak drahé, že si ho nebudu moci dovolit, nebo se k nám vůbec nebude dovážet). Budu tak například fakticky donucen k nákupu dražšího a méně kvalitního výrobku od domácího výrobce oproti vyřazené zahraniční konkurenci.
2, Orgány národního státu jsou "brutálním a nedemokratickým nátlakem" globálních institucí donuceny zrušit cla a další obchodní bariéry, snížit daně atd. A hle - spousta supermarketů, spousta levného a kvalitního zboží. Jako spotřebitel mám teď PLNOU SVOBODU rozhodnout se, za co zaplatím a koho svým dolarovým hlasem podpořím. (Jsem-li odpůrce globalizace, nic mi nebrání nadále kupovat třeba horší a dražší výrobky, jen když jsou domácí...).
Nezastírám, že jsem jasným přívržencem varianty 2. Myslím, že v demokracii by se měly delegovat jen nezbytně nutné rozhodovací pravomoci. A nevidím důvod, proč by měl za mě někdo rozhodovat v obchodě.
Ještě k argumentům typu vykořisťování dětí: dejte mi seznam výrobků, kterých se to týká a já je budu nadšeně bojkotovat. Totéž se týká firem ničících pralesy.
Nevěřím, že "globalizací vykořisťovaná masa" má tak malou ekonomickou sílu, aby soustředěným bojkotem nedokázala zatopit jakékoliv megakorporaci. Jen je třeba poukázat na to, že na dolarové demokracii není nic špatného a začít ji pořádně používat.
|
|