Autor: Pavel Mach
Datum:
Můj kamarád se zabývá studiem angličtiny (ne jen se naučit anglicky mluvit) . Jednou se zmínil o rozdílech mezi angličtinou a češtinou. O pocitu, že čeština přesně odráží i charakter českého národa. Tedy příklad : co není zakázáno, je povoleno. V českém jazyce existuje i několik výrazů pro jednu věc a rozdíl mezi nimi je někdy minimální , někdy téměř žádný a mnohdy záleží na interpretaci. Domnívám se, že český jazyk je tak bohatý (tím netvrdím že angličtina je chudá) proto, že je to právě jazyk Čechů, chytráčků, pro které co není zakázáno, je dovoleno, co není řečeno přesně takhle, se může udělat malinko jinak. Lež prý není to samé co nepravda a pod. Z toho možná plyne jakási "moudrost" při diskusi (i na téma Globalizace), jejímž ovocem je sice vyslovený názor, ale zároveň otevřená vrátka jej kdykoliv přizpůsobit situaci.
Články o globalizaci a k ní připojené mě opravdu zaujaly. Bohužel jsou pro nějakou širší argumentaci téměř nepoužitelné, protože téměř neobsahují odkazy či zmínky o místech, kde se dá dané tvrzení ověřit, množství jsou uváděna abstraktně, jako bychom neuměli počítat. (1,2,3,4,mnoho,......) Uvádím zde jen několik příkladů se jmény autorů :
"...spojenou s hromaděním astronomických zisků v rukou malého počtu rodin(Rockefelerové, Fordové, Krupové, Siermensové a jak se ještě jmenují, daly by se vyjmenovat všechny, ale uvádět telefonní seznam "nejmocnějších a nejúspěšnějších" není smyslem mého příspěvku)..."
Petr Přibyl
"...Všechno ostatní, to špinavé zůstalo těm druhým...." Petr Přibyl
"...Ne náhodou jsou právě „alkoholové civilizace„ nejdravější.) Byli to křesťané, nikoli např. buddhisté či hinduisté, kdo překročil hranice svých zemí a nakonec se dostal do všech koutů světa..." Jan Borovička
"...Násilné katolizace probíhaly v minulosti masově a nepochybuji o tom, že - ač skrytě a ne v tak velkém rozsahu - probíhají dodnes. ..." Jan Borovička
"...Skutečným cílem většiny dnešních ekologistických oragnizací není čisté životní prostředí, ale destrukce průmyslově-technologické civilizace...." Vavřinec Hryzánek
Na závěr uvedu ještě jeden, ilustrativní, příklad. Na stránce NESEHNUtých je v článku Zapálíte si ? uvedeno :
"Zatímco aktivní kuřák inhaluje tzv. primární proud cigaretového kouře, který vzniká hořením tabáku a papíru za vysoké teploty (kolem 9000C) a jde tedy o relativně dokonalé spalování, pasivní kuřák vdechuje "vedlejší" kouř ETS, který vzniká za nižších teplot (okolo 5000C).
" Uvedené teploty jsou řádově 10 násobně vyšší , než je , podle mého soudu, prakticky možné. Nikdy jsem teplotu při kouření cigarety neměřil. Nejsem ani technik, ale tuším, že při teplotě okolo 3000 stupňů Celsia se taví železo. Možná je to maličkost, ale jak důvěryhodná jsou ostatní čísla v tomtéž , jinak velmi zajímavém , článku ?
|
|