Autor: Milan Horák
Datum:
Milý pane Chmelaři,
Váš příklad s přehradou a pohledem na věc ze všech stran je velmi dobrý, ale musí se hledět na věc opravdu ze všech stran. Zkusím napsat modelový příklad:
SB poskytne půjčku na přehradu a holedbá se, že milióny lidí budou mít elektřinu. Při stavbě jsou pak vyhnány desítky tisíc lidí ze svých domovů bez jakékoli náhrady. Stavba přeruší tahy ryb, další desetitisíce nebo statisíce jsou bez obživy. Naruší se jedinečný ekosystém, celé lidstvo utrpí nenahraditelnou ztrátu. SB zatěžuje stavbu předepsaným způsobem realizace, který se ukáže jako nevhodný, stavba se zbytečně prodraží a dluh se zvětší. V rámci podmínek výstavby staví nadnárodní firmy z bohatého Severu, zisk plyne na sever a v zemi nezůstává žádný. Země sama je jen z 10% elektrifikována, elektřinu z přehrady nemohou mít milióny lidí, protože tyto milióny nemají doma připojení na síť. Elektřina však přesto slouží -- výrobě v továrnách firem ze Severu, v nichž pracují místní lidé v nelidských podmínkách, zisk jde opět pryč... Nakonec z přehrady nikdo v zemi nic nemá, akorát zadluženost se o poznání zvýšila.
Tento příklad jsem zkombinoval z několika různých skutečných případů, abych na něm ukázal všechny možné dopady. Chci tím říci, že MMF a SB mají sice plnou hubu pomoci bědným, ale skutek utek -- buď záměrně lžou, anebo jsou naprostí diletanti. Osobně si na druhou stranu myslím, že určitých globálních institucí je zapotřebí. Proto nejsem zastáncem jejich zrušení, ale reformy, a to reformy radikální:
1) instituce musí pracovat otevřeně a předkládat své projekty včas k veřejné diskusi
2) musí zprůhlednit své procedury, aby bylo zamezeno všudypřítomné korupci a prosazování vlastních cílů
3) musí spolupracovat s odborníky znalými cílových zemí (a to i kultury, dějin, náboženství, zvyků atd. -- viz "investice" Číny v Tibetu)
4) musí být podřízeny jasným pravidlům na úrovni mezinárodního práva a k tomuto účelu zřízené mezinárodní soudní instanci
5) musí začít s čistým stolem; proto je nutné brzké a velmi rozsáhlé oddlužení třetího světa.
Zdraví
Milan Horák
|
|