Autor: Milan Horák
Datum:
Milý pane Kukuro,
ve své obsáhlé odpovědi jste se obratně vyhnul odpovědi na mé argumenty. Místo toho jste si neodpustil citovat svou zbožňovanou autoritu a opět překroutit pár mých tvrzení.
Nu což, začínám na to být zvyklý -- tedy odpovídám na Vaše body ve Vámi navrženém pořadí.
1. Fakt, že za dlužníka je obvykle považován i ten, kdo dluh v ničem nezpůsobil, ale zdědil, nemění nic na tom, že je to nespravedlivé. (Zřejmě jste sám žádné dluhy nezdědil, a proto se Vám mluví tak lehce.) Odporuje to totiž základnímu právnímu principu, že člověka je možno trestat jen za to, zač byl shledán vinným.
2. Odpouštění dluhů nemá za cíl podporu diktátorů, ale právě jejich omezení. Zadlužené státy jsou daleko náchylnější vůči diktaturám. Bezbřehé dluhy Německa po první světové válce vynesly do čela státu Hitlera. Proto bylo jedním z kroků mezinárodního společenství při denacifikaci Německa jeho oddlužení. Dnešní Německo je hospodářsky silné a poměrně demokratické. Kdyby nebylo bývalo oddluženo, neplatilo by asi ani jedno z toho. (Na Vaši poznámku o Mobutovi, v níž mi podsouváte myšlenky, které jsem nevyslovil, nemám co odpovědět.)
3. Můj názor není, že půjčky slouží likvidaci konkurence vždy. Tvrdím, že často. Mnohdy ne, to máte pravdu. Takže v tomto bodě se asi shodneme.
4. SB je věřitelem nejchudších zemí, proto je logické, že se obracíme na ni a spolu s ní na země, které jsou největšími věřiteli. Rusko samo je členem G8, tedy spolurozhoduje význačně i na straně věřitelů, takže jste si nevybral moc dobrý příklad. ;-)
5. Odpouštění dluhů, nebo přesněji oddlužení, o které se zasazujeme, je připravený ekonomický plán podle příkladu oddlužení Německa po druhé světové válce. Usilujeme o vytvoření mezinárodního právního postupu, který by mohl být aplikován v případě insolvence dlužného státu.
(A propos, chcete-li přispět, můžete, sbírka se také koná.)
6. Na Váš šestý bod se příliš odpovídat nedá, protože v něm mluvíte o věcech, které jsem netvrdil, a navíc šmahem odsuzujete všechny názory, které má jakýkoliv "odpůrce globalizace", jako socialistické. Jsou podle Vás socialistické mé názory, že se nemá půjčovat zkorumpovaným diktátorům na jejich soukromé zámky (Mobutu), nebo diktaturám na genocidu menšin (Čína v Tibetu)?
7. K Vaší ideologické závislosti na autoritě jsem se již vyjádřil. Jen závěrem: Dejte si pozor, taková závislost stojí často u vzniku diktatur!
Zdraví
Milan Horák
|
|