ZÁVĚRY A DOPORUČENÍ ENVIRONMENTÁLNÍ SEKCE


2.12.2000 (Praha)

Ve dnech 30.11. - 2.12.2000 se na Fakultě sociálních věd UK uskutečnila mezioborová konference nazvaná INSTITUCIONALIZACE (NE)ODPOVĚDNOSTI: GLOBÁLNÍ SVĚT, EVROPSKÁ INTEGRACE A ČESKÉ ZÁJMY.

Na úvod zde zazněla řada zajímavých příspěvků k otázkám polistopadové transformace české společnosti, problematice evropské integrace a úloze občanského sektoru. Dále pak probíhaly diskuse nad odbornými příspěvky v oborových sekcích.

Environmentální sekce, na které se setkali zástupci akademické sféry, Ministerstva životního prostředí, nevládních organizací a studenti, se soustředila zejména na ekonomické aspekty ochrany životního prostředí, přípravu ekologické daňové reformy, problematiku české rozvojové pomoci a vstup do EU z hlediska životního prostředí a došla k těmto závěrům:

  1. V České republice jsou nedostatečně využívány ekonomické nástroje ochrany životního prostředí, a to přes to, že jsou obecně mnohem efektivnější než většina nástrojů administrativních a jsou plně tržně kompatibilní. Přímým dlouhodobým důsledkem aplikace těchto nástrojů (např. ekologické daňové reformy) je ekonomický rozvoj.
  2. Nutná je vzájemná komunikace mezi odborníky a politiky. Odpovědná rozhodnutí politiků se musí opírat o správně pochopené statistiky a indikátory a další výsledky vědecké práce. Nelze podpořit požívání některých souhrnných ukazatelů (typu HDP) k jiným účelům, než pro jaké byly vytvořeny.
  3. Pro hodnocení ekologických užitků (např. produkčních a mimoprodukčních funkcí lesa) je vhodná kombinace tržních a mimotržních hodnotících metod. Komplexní rámec pro toto hodnocení poskytuje ekosystémový přístup, preferovaný např. generálním tajemníkem OSN Kofi A. Annanem.
  4. Podpora a posílení českého programu rozvojové pomoci a spolupráce je jedním z předpokladů vnímání ČR jako rozvinuté země, která je schopna převzít adekvátní díl spoluzodpovědnosti za vývoj ve světě. Česká rozvojová pomoc musí sledovat nejen sociální a ekonomické, ale i environmentální cíle a Česká republika by měla sledovat a omezovat zátěž životního prostředí přenášenou za své hranice.

Rostoucí naléhavost environmentálních problémů a hledání odpovědnosti za ně se však objevila i v řadě dalších příspěvků přednesených v plénu a stala se i významným tématem sekce právní. Psanou podobu všech příspěvků najdete na stránkách konference.


PhDr. Ivan Rynda
předsedající sekce