SVĚTOVÁ BANKA SCHVÁLILA TÉMATA PRO ZASEDÁNÍ GUVERNÉRŮ SB V PRAZE



Praha, 10. 8. 2000 - Správní rada Světové banky schválila témata vlastního zasedání guvernérů Světové banky, tedy jednání tzv. Komise pro rozvoj, v září v Praze. Guvernéři budou jednat o otázkách strategie Světové banky po přelomovém období finanční krize konce 90. let a v podmínkách vzájemně propojeného světa. Zkušenosti posledních let prokazují, že roste okruh problémů, které sice patří do tradiční role a působnosti vlád v oblasti veřejného blaha a externalit, ale jednotlivé národní vlády v nich jsou bezmocné nebo téměř bezmocné. Důvodem je fakt, že rozsah řady takových problémů, s nimiž si tržní mechanismus neporadí, překročil hranice jednotlivých národních států, a tedy i působnosti národních vlád. To se týká oblastí prevence přenosných nemocí a výzkumu v této a řadě jiných oblastí, stejně jako prevence křehkosti ekonomického systému, zajišťování přístupu k informacím nebo stanovování a vynucování pravidel hry v oblastech, v nichž působnost podniků a investorů masově překročila hranice národních států. V těchto oblastech významně roste role mezinárodních uskupení vlád, jakým je i Světová banka, a nová situace si vynucuje, aby tyto instituce zvážily možnost posunu své činnosti i mimo tradiční oblast koncentrace na jednotlivé země. V současné době proto na úrovni všech mezinárodních vládních institucí probíhají intenzivní jednání o budoucí možné roli těchto institucí v novém světě.

Pražské jednání Komise pro rozvoj otevírá takovou interakci mezi Světovou bankou a jejími akcionáři a dává guvernérům Světové banky možnost vyjádřit své názory jak na budoucí roli Světové banky v jejich vlastních zemích, tak na její potenciální činnost v oblastech, v nichž národní vlády ve svém osamoceném boji selhávají, a které jsou přitom kritické v boji s chudobou ve světě a v prevenci zranitelnosti jednotlivých národních ekonomik.

Největší finanční krize 2. poloviny 20. století prokázala, že výrazně zesílila vzájemná závislost ekonomik, a to i těch, které jsou zeměpisně velmi vzdálené a nemají spolu přímé obchodní a finanční kontakty. Slabiny jedné nebo několika ekonomik v jednom regionu mohou vyvolat investorskou paniku, která je v průběhu několika dní nebo týdnů schopna ohrozit i stabilitu relativně zdravých ekonomik na velmi odlehlých koncích světa. Tato zkušenost přivedla svět do nové etapy, v níž je třeba výrazně posílit odpovědnost ekonomik za transparentnost vlastního systému vlády a státní správy, finančního a podnikového systému a za efektivní legislativu a zároveň posílit systém stanovování a vynucování pravidel hry nad hranicí existujících států, ve které působnost nadnárodních firem a velkých investorů na trhu předběhla existující systém regulace externalit a stanovování pravidel hry uvnitř tohoto trhu.

Komise pro rozvoj je vlastním fórem pro uzavřená jednání guvernérů Světové banky, reprezentujících vlády členských zemí. Komise se schází dvakrát za rok. Jejími členy jsou zpravidla ministři financí, některé země však zastupují místopředsedové vlád nebo ministři pro rozvojové země. Stejně jako správní rada Světové banky má i Komise pro rozvoj 24 křesel, reprezentujících 24 dobrovolných uskupení států. Česká republika náleží spolu s Rakouskem, Lucemburskem, Maďarskem, Slovenskem, Tureckem, Slovinskem, Kazachstánem a Běloruskem do konstituence reprezentované v Komisi pro rozvoj ministrem financí Belgie.

Poskytla Jana Matesová, zástupkyně ČR ve Světové bance


Kontaktní osoba:
Mariana Hníková, Public Relations Organizačního centra pro uspořádání VZ MMF/SSB
Kongresové centrum Praha, tř. 5. května 65, 140 00 Praha 4
tel.: 0603/177 367, 6122 6828, fax: 6122 2063, e-mail: hnikova@amp2000.cz

Mediální servis:
Aleš Langr, e-mail: ales.langr@amic.cz, Monika Daďová, e-mail: monika.dadova@amic.cz
AMI Communications, Michalská 3, 110 00 Praha 1
Tel.: 02/2421 1002,06, fax: 02/2423 3560