Občanské právní hlídky a zářijové zasedání MMF a SB

Projekt Občanské právní hlídky (dále OPH) vznikl na základě obav z konfrontačního průběhu protestů a následných represivních akcí při zářijovému zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze.



Projekt organizují sdružení Ekologický právní servis (EPS) a Hnutí za občanskou solidaritu a toleranci (HOST) ve spolupráci s dalšími právníky, žurnalisty a aktivisty organizací zabývajících se lidskými právy. Na projektu pracují lidé, které spojuje obava z pouličního násilí a případných drakonických represivních opatření. Zejména pak obava z toho, že by mocenské orgány mohly využít jednotlivých incidentů k plošným opatřením a omezením práv nejen konkrétních výtržníků, ale všech občanů, zejména obyvatel a návštěvníků Prahy bez ohledu na to, zda se záříjových aktivit budou účastnit nebo ne.

Projekt OPH si bere za cíl vytvořit nezávislou "třetí stranu", jejímž primárním cílem bude monitorování situace v průběhu protestů a záznam případných krizové momentů, jak osobním svědectvím, tak pomocí technických prostředků. Součástí projektu je i příprava a distribuce tiskových materiálů, jejichž úkolem je zvýšení právního vědomí občanů. Všechny své aktivity chápeme jako jeden z možných preventivních kroků snižujících nebezpečí nezákonného postupu všech zúčastněných stran.

V průběhu své činnosti v ulicích budou dobrovolníci OPH výrazně označeni. Označení bude takové, aby jak demonstranti, tak policisté byli naprosto jasně informováni o jejich přítomnosti a nemohlo dojít k jejich záměně. Hlídky OPH budou vybaveny mobilními telefony a záznamovou technikou, budou nestranné a nebudou zasahovat do konfliktních situací. V žádném případě nebudou suplovat tzv. "mírotvorky" mezi demonstranty a policií.

Organizátoři projektu zahájili jednání s ministrem vnitra Stanislavem Grossem a dalšími zástupci tohoto resortu. Představitelé ministerstva byli seznámeni s projektem OPH a byly jim nastíněny kroky, které jeho organizátoři hodlají podnikat v průběhu protestů. Důvodem k tomuto jednání ze strany OPH je zejména snaha, aby všichni v září nasazení policisté byli o hlídkách OPH instruováni, věděli o jejich nestranném postavení a nečinili překážky jejich práci. Dalším tématem jednání jsou opatření, kterými by podle našeho názoru ke zklidnění atmosféry měla přispět samotná policie, jako například naplnění zákonných ustanovení o označování policistů.

V současné době probíhá rovněž nábor dobrovolných spolupracovníků Občanských právních hlídek a to nejen z řad právníků a studentů ale i laiků se zájmem o občanská a lidská práva. Případní zájemci se mohou hlásit na e-mailové adrese zajemci@centrum.cz.

Projekt OPH je financován a materiálně zajišťován sdruženími EPS a HOST. Na tento projekt přislíbily přispět nadace Open Society Fund a C. S. Mott Foundation. Nezanedbatelnou měrou se na dosavadním materiálním, technickém a personálním zajištění podílejí také dobrovolníci z řad sympatizantů a také několik soukromých firem.

Tolik tedy úvodní informace o projektu OPH. Doufáme, že této občanské aktivitě zachováte náklonnost a my Vás budeme pravidelně informovat o dalším dění a fungování celého projektu.



Marek Veselý, koordinátor projektu a tiskový mluvčí OPH
Kontakt: tel.: 0604/ 43 12 60, e-mail: tisk.oph@centrum.cz