Hledání nových možností sociálního rozvoje je klíčem k trvalému omezení chudoby



Vedoucí představitelé vlád, úřadů OSN a občanských skupin směřují do Ženevy na Sociální Summit OSN (26.-30. června 2000). Ve zprávě Světové banky vydávané při této příležitosti se uvádí, že i sociální strategie a programy vedené dobrými úmysly se až příliš často nedostanou k chudým lidem, zvláště ženám, a v některých případech dokonce mohou mít na jejich život negativní vliv.

Ve zprávě nazvané "Nové cesty k sociálnímu rozvoji: Komunitní a globální sítě v akci", která má být na summitu zveřejněna, se píše, že "společenství podporující rozvoj musí lépe pochopit komunitní instituce, sítě, normy a hodnoty, mají-li lidé získat přístup k prospěchu z rozvoje a rozvinout schopnost pomoci si sami."

Zpráva přichází v době, kdy se mezinárodní společenství snaží posoudit, jakého pokroku bylo dosaženo na poli rozvoje od kodaňského sociálního summitu v roce 1995, z něhož vzešlo deset iniciativ na podporu zlepšení životních podmínek chudých obyvatel světa. Takzvané "Kodaňské závazky" zahrnují opatření na vymýcení chudoby, zlepšení sociální integrace, omezení nerovnosti mezi mužským a ženským pohlavím a zlepšení dostupnosti sociálně motivovaných půjček. Světová banka spolu s vládami a úřady OSN od roku 1995 výrazně zvýšila objem prostředků věnovaných na sociální programy.

"Od chvíle, kdy jsem se stal pouhé tři měsíce po skončení Světového summitu pro sociální rozvoj v roce 1995 prezidentem Světové banky, jsme se drželi zásad zakotvených v Kodaňské deklaraci", píše v úvodu zprávy prezident Světové banky James D. Wolfensohn. "Omezení chudoby se stalo naším hlavním cílem, přičemž sociální integrace je stále více považována za prostředek k jeho dosažení a zároveň za jeden z podstatných výsledků. Zlepšila se i naše schopnost podporovat sociálně udržitelný rozvoj, jehož smyslem je zaručit, aby lidé, jejich kultury a společnosti a jejich organizace a instituce nezůstaly stranou rozvojového procesu. Rovněž jsme dramaticky zvýšili objem půjček na financování základních sociálních služeb a sociální podporu."

Rozsah půjček na sociální účely se zvýšil z pěti procent celkových půjček na začátku osmdesátých let na plných 25 procent, tj. 5,1 miliardy USD ve finančním roce 1999. Světová banka směřuje většinu své pomoci do oblastí, kde jich je nejvíce zapotřebí - na financování základních sociálních služeb jako je reprodukční a mateřská zdravotní péče, stravování, předškolní vzdělávací a výchovné programy, základní školství a programy zaměřené na chudé vesnické obyvatelstvo a ženy. Světová banka, která je největším investorem do sociální oblasti, již poskytla půjčky v celkové hodnotě 40 miliard USD na více než 500 projektů lidského rozvoje ve 100 zemích.



Podle zprávy Světové banky jsou sítě prostředkem pokroku

Zpráva se kromě tradičních vládních výdajů a služeb zabývá také dalšími faktory, jež ovlivňují sociální rozvoj: jedná se především o mezinárodní globální veřejnopolitické sítě i komunitní sítě používané chudými lidmi ke zlepšení své životní situace. Vlády a mezinárodní organizace jako je Světová banka by měly stále více spolupracovat s oběma typy sítí, má-li být dosaženo udržitelného sociálního pokroku.

V poslední době vzniklé široké a univerzální globální sítě zaměřené na boj s chorobami jako je AIDS či malárie jsou skvělými příklady tohoto nového směru, zatímco globální vodohospodářské partnerství představuje nový trend směřující k vytvoření globálních veřejnopolitických sítí. Tato nová kniha analyzuje přednosti a nedostatky nových struktur - doplňků "globální architektury" - i různých forem společenské organizace na komunitní úrovni.

Světovou banku bude v Ženevě zastupovat delegace na vysoké úrovni vedená prezidentem Jamesem D. Wolfesohnem, jejímiž členy budou i nově jmenovaný generální ředitel Mamphela Ramphele a jeho čtyři viceprezidenti. Společně s dalšími zaměstnanci Světové banky se budou účastnit více než dvaceti panelových diskusí týkajících se široké škály témat, jako jsou globální zdravotní iniciativy, možnosti zvýšení sociální účasti na rozvojových iniciativách a způsoby omezování ženské chudoby.



Přístup k publikaci pro novináře přes on-line briefingové centrum Světové banky:
http://media.worldbank.org/secure/

Akreditovaní novináři, kteří dosud nemají heslo pro přístup do briefingového centra Světové banky, se mohou zaregistrovat na:
http://media.worldbank.org/

Světová banka rovněž v Ženevě představí druhý díl z nové série "Voices of the Poor (Hlasy chudých)". Více informací:
http://www.worldbank.org/poverty/voices

UNIC Prague: Michal Broža (michal.broza@unicprague.cz)