Světová banka, nevládní organizace a občanská společnost



Na více než polovině projektů podporovaných Světovou bankou, které byly schváleny v průběhu minulého roku, se podílely nevládní organizace (NGO) a občanská společnost, což dokládá, že za uplynulých deset let se v této oblasti projevuje výrazně vzestupný trend.

Světová banka (SB) usiluje o posílení partnerských vztahů s občanskou společností již mnoho let, přesně řečeno od roku 1981, kdy byla schválena první směrnice o vztazích s nevládními organizacemi. V posledních letech však dochází k významnému rozvoji vztahů a spolupráce mezi Světovou bankou a občanskou společností v nejširším smyslu slova - tedy nad rámec běžné spolupráce s rozvojovými nevládními organizacemi směrem ke spolupráci s odbory, náboženskými organizacemi, občanskými sdruženími a dalšími skupinami, které mají vliv na veřejný život. Světová banka rovněž zjistila, že zapojení skupin občanské společnosti do dialogu o projektech a strategiích má pozitivní dopad na porozumění a akceptování procesu rozvoje a zlepšuje kvalitu projektů, jejich realizaci i udržitelnost.

Nevládní organizace a další skupiny občanské společnosti plní stále významnější úlohu při zajišťování participační povahy projektů podporovaných SB, ať už prostřednictvím jejich přímého zapojení do projektů nebo skrze jejich schopnost být v přímém kontaktu dalšími stranami, především v chudých komunitách, které stojí na okraji společnosti.



Konzultace mezi Světovou bankou a občanskou společností

K interakci mezi skupinami občanské společnosti a Světovou bankou dochází na mnoha úrovních. Konzultace s těmito skupinami jsou důležitým prvkem rozvoje "Strategií pomoci zemím" (Country Assistance Strategies - CAS), jež plní úlohu krátkodobých "obchodních plánů" pro země, které jsou příjemci půjček. Více než tři čtvrtiny CAS zpracovaných během fiskálního roku 1999 zahrnovaly konzultace s organizacemi občanské společnosti a více než polovina zahrnovala jejich širší a podstatnou účast včetně angažování se ve venkovských či velmi zaostalých oblastech a při tvorbě plánů.

Nevládní organizace se ve stále větší míře podílejí na široké škále hospodářské a sektorové činnosti Světové banky, a to svůj podílem na vypracování zpráv z oblasti chudoby, Národních akčních plánů na ochranu životního prostředí a dalších analytických studií. Zapojení nevládních organizací rovněž podněcuje v zemích, které jsou příjemci půjček, široké celonárodní diskuse o politických otázkách jako je problematika zrovnoprávnění pohlaví, ochrana životního prostředí a hospodářský rozvoj. Světová banka často plní v tomto procesu zprostředkovatelskou roli tím, že zajišťuje setkávání představitelů nevládních organizací s klíčovými vládními činiteli. Komplexní rozvojový rámec (CDF) počítá s tím, že význam těchto diskusí bude v příštích letech narůstat. Zatím probíhá třináct testovacích programů, v nichž jsou dlouhodobé celostátní rozvojové plány vytvářeny na základě konzultací zahrnujících vlády, občanskou společnost, soukromý sektor a dárcovské subjekty.

Partnerství mezi různými aktéry rozvoje je samotným jádrem přístupu Světové banky k vymýcení chudoby. Na výročních zasedáních Skupiny Světové banky a MMF v září 1999 přítomní ministři schválili návrh, podle něhož by se základem pro veškeré koncesní půjčky měly stát státem "vlastněné" programy na omezení chudoby, které by rovněž měly určovat využití zdrojů uvolněných na základě nové úpravy Iniciativy pro silně zadlužené státy (HIPC). Tato strategie se odrazí ve Strategických zprávách o omezení chudoby (Poverty Reduction Strategy Papers - PRSPs), na nichž se podílí úřady jednotlivých zemí za široké účasti občanské společnosti.



Finanční zdroje Světové banky na podporu občanské společnosti

Primárním partnerem Světové banky v oblasti rozvoje nadále zůstávají vlády států, kterým banka půjčuje finanční prostředky. Nepřímými příjemci prostředků z půjček a úvěrů Světové banky jsou však často nevládní organizace, kterým vláda dané země tyto peníze poskytuje ve formě grantů či půjček. Tímto způsobem je přidělována stále větší část investičních prostředků Světové banky. Podle analýzy projektů s účastí Světové banky v sedmi zemích z roku 1999 bylo ve fiskálních letech 1985 až 1997 téměř 900 milionů USD přiděleno na podporu aktivit, které zahrnovaly účast nevládních a komunitních organizací; tyto projekty tvořily 13 procent všech projektů podporovaných Světovou bankou zahrnujících účast nevládních organizací ve stejném časovém období.

Nevládní organizace mohou rovněž získat podporu prostřednictvím kooperativního financování z jiných bilaterálních, multilaterálních a mezinárodních zdrojů. Navíc mohou být v konkrétních případech uzavírány smlouvy přímo mezi Světovou bankou a nevládními organizacemi na vypracování projektu, na jeho realizaci či při dohled nad jeho průběhem.

Zvláštní způsob poskytování podpory Světové banky nevládním organizacím představuje Program malých grantů, který byl založen v roce 1983 za účelem financování regionálních a globálních aktivit a programů nevládních organizací. Ve fiskálním roce 1999 byly nevládním organizacím uděleny granty v celkové hodnotě 1,8 milionu USD, což je téměř dvojnásobek prostředků přidělených na stejný účel v roce 1998. Nevládní organizace a další skupiny občanské společnosti mohou žádat o granty v hodnotě 1000 - 15000 USD na podporu aktivit jako jsou semináře, počáteční náklady na vydávání publikací či jiné projekty, na jejichž financování obvykle rozpočet malých organizací nestačí. Přednost je dávána projektům nevládních organizací se sídlem v zemích, které jsou klienty Světové banky.



Spolupráce Světové banky s občanskou společností na celém světě

S tím, jak se řídící odpovědnost v rámci Světové banky přesouvá přímo do terénu, stále více rozhodnutí se odehrává v místních úřadovnách Světové banky. Za účelem posílení a systematizace propojení s občanskou společností při rozhodování na úrovni státu jmenovala Světová banka do více než sedmdesáti místních úřadoven své specialisty na spolupráci s nevládními organizacemi. V hlavním sídle Světové banky byl ustaven Tým pro spolupráci s občanskou společností, který má za úkol koordinovat a podporovat spolupráci Světové banky občanským sektorem. Tým tvoří zástupci z regionů a různých mezinárodních sítí, kteří se zabývají otázkami občanské společnosti a usnadňují akční spolupráci s lokálními skupinami. Tým tvoří součást Oddělení pro nevládní organizace a občanskou společnost. Toto oddělení úzce spolupracuje s viceprezidentem SB pro vnější vztahy s cílem usnadnit dialog, tvorbu strategií a spolupráci s občanskou společností a zajistit oboustrannou výměnu informací mezi bankou a občanskou společností v celé řadě oblastí.



Příklady spolupráce Světové banky s občanskou společností

Zde je několik ukázek toho, jak Světová banka podporuje nevládní organizace a další skupiny občanské společnosti na úrovni vytváření strategií i na úrovni realizace konkrétních projektů.



Akční spolupráce

Projekt Světové banky na zlepšení životní úrovně rodin v chudinských předměstích Indie (Family Welfare Urban Slums Project) vzešel z přesvědčení, že spoluprací s komunitami a nevládními organizacemi v oblasti rozvoje lze dosáhnout skutečné a trvalé změny. Mezinárodní asociace pro rozvoj (IDA) poskytla úvěr v hodnotě 79 milionů USD za účelem rozšíření a modernizace zdravotní a sociální péče a zvýšení poptávky po zdravotnických službách prostřednictvím osvětových programů, aktivit na podporu postavení žen a zapojení komunit. Na tomto projektu se sídlem v Hyderabádu se podílí 22 nevládních organizací, které řídí aktivity na úrovni komunit v 662 chudinských předměstských oblastech působnosti projektu. Bylo vyškoleno 5581 dobrovolných zdravotnických pracovníků a založeno 586 ženských zdravotních skupin na pomoc ženám s dětmi v chudinských čtvrtích. Tvůrčí iniciativy, jako například svěřit autonomní správu nad oblastmi v nichž se projekt realizuje nevládním organizacím a umožnit ženám z chudinských oblastí, aby financovaly ozdravné aktivity ve svých komunitách prostřednictvím revolvingových fondů vedly k tomu, že se kontrola nad rozhodováním a zdroji přenesla na nevládní organizace a komunity, čímž se urychluje realizace cílů projektu.

Aliance pro záchranu lesů a jejich udržitelné využití byla vytvořena Světovou bankou a WWF (World Wildlife Fund) v roce 1998 za účelem podpory zachování lesů a udržitelné míry jejich využití. Projekty aliance probíhají ve více než 22 zemích (například ve Vietnamu, kde aliance pomohla získat investice ze soukromého sektoru v hodnotě přesahující milion USD od Trustu pro tropické lesy (Tropical Forest Trust), což je asociace obchodníků s nábytkem, která podporuje udržitelné využívání lesů). Dosud aliance přispěla k tomu, že se vlády dotyčných zemí zavázaly efektivně zakonzervovat 33 milionů hektarů lesních ekosystémů v Peru, Brazílii a šesti státech Konžské nížiny.

Moldavským Spořitelním a úvěrovým družstvům (Savings and Credit Associations - SCAs) byl prostřednictvím Moldavské finanční společnosti pro zemědělské oblasti s pomocí dárců a mezinárodních organizací poskytnut úvěr Mezinárodní asociace pro rozvoj (IDA). V současné době existuje 185 Spořitelních a úvěrových asociací, které patří místním komunitám a poskytují půjčky v průměrné výši 400 USD s mírou návratnosti půjček 99%. Moldavská společnost pro financování zemědělských oblastí je ve stoprocentním vlastnictvím svých členů, zejména zemědělců, kteří v zemi patří mezi nejchudší obyvatele.

Program drobných grantů byl založen v roce 1983 na podporu lokálního a regionálního dialogu a partnerství a za účelem posílení účasti místní občanské společnosti na řešení zásadních rozvojových otázek. Pouze za fiskální rok 1999 Světová banka udělila přes 200 grantů v celkové hodnotě 1,8 milionu USD na podporu celé řady konferencí a iniciativ nevládních organizací. Nedávným příkladem byl grant v hodnotě 10 000 USD udělený Ženské federaci v Autonomní prefektuře národnostní menšiny Sisiangpana Tai na jihovýchodě čínské provincie Jünan, kde se znepokojivě zvyšuje výskyt nákazy HIV/AIDS a kde jsou nejvíce ohrožené zejména ženy a děti. Tento grant financuje celou sérii osvětových seminářů o prevenci a kontrole onemocnění AIDS. Semináře jsou určeny pro ženské představitelky měst a obcí v oblasti, kde žije menšina Tai i jiné etnické skupiny, které budou následně s osvětou pokračovat na místní úrovni.

Trustový fond pro období po skončení konfliktu (Post-Conflict Trust Fund) byl vytvořen za účelem rozšíření podpory při transformaci a obnově v zemích postižených občanskou válkou a etnickými konflikty. Světová banka při jeho tvorbě úzce spolupracovala s nevládními organizacemi, bilaterálními a multilaterálními organizacemi a výzkumnými ústavy z celého světa formou pořádání jednání u kulatých stolů, elektronických konferencí a uzavírání dohod o spolupráci v období po skončení konfliktu. Jedním z příkladů takové spolupráce byla realizace grantu Světové banky ve výši 1 milion USD italskou nevládní organizací Comunita' di Sant'Edigio, která se v Albánii podílela na rozvoji školství, zásobování zdravotních středisek, zkvalitňování zásob vody a sběr odpadů.



Dialog o přístupech a strategiích

Strategie pomoci státům (County Assistance Strategies) plní roli krátkodobých obchodních plánů Světové banky pro všechny příjemce půjček a je hlavním nástrojem pro úpravu strategií pomoci. Plných 22 z 25 CAS vypracovaných v průběhu fiskálního roku 1999 zahrnovalo aktivní účast občanské společnosti. Workshopů na téma strategie Světové banky pro Filipíny, která byla později veřejně publikována a distribuována, se například účastnilo 250 nevládních a občanských organizací. V Ghaně se nevládní organizace zúčastnily pětidenních jednání mezi ghanskou vládou a Světovou bankou. Návrh CAS byl následně předložen k posouzení mimo jiné i nevládním organizacím.

V září 2000 Světová banka zveřejní Zprávu o rozvoji světa (World Development Report - WDR), vydávanou jednou za deset let (letošní je zaměřena na problematiku chudoby). Návrh této zprávy, která je klíčovou publikací Světové banky, byl tentokrát vůbec poprvé ve větším měřítku rozeslán k externí revizi a opoznámkování. Byly vybrány dvě britské nevládní organizace Bretton Woods Project a New Policy Institute, jejichž úkolem bude uspořádat globální internetovou diskusi o připravované zprávě WDR. Tato elektronická konference bude doplněna osobními jednáními mezi týmem tvůrců zprávy, nevládními organizacemi a dalšími aktéry ze všech kontinentů, přičemž závěry těchto jednání budou včleněny do konečné verze zprávy.

Iniciativa pro společné hodnocení úvěrů na podporu ekonomické politiky (Structural Adjustment Participatory Review Initiative - SAPRI) zahájená v roce 1997, je společným dílem Světové banky a mezinárodních nevládních organizací. Iniciativa zapojila sedm zemí, které byly příjemci půjček Světové banky, do debaty o úpravě strategie, výzkumu a hodnocení. V zúčastněných zemích vznikla národní fóra vedená výbory zainteresovaných osob a skupin z mnoha oborů. Celý projekt probíhal ve spolupráci s celosvětovou sítí nevládních organizací SAPRIN, která sdružuje více než 1200 občanských sdružení podporujících veřejnou diskusi o strukturálních změnách. Tento společný proces by měl vyvrcholit globálním fórem plánovaným na konec roku 2000.

Iniciativa pro silně zadlužené země (HIPC) byla odstartována Světovou bankou a MMF v roce 1996 a stala se prvním uceleným postojem k problematice oddlužování silně zadlužených států. Minulý rok se globální sdružení zainteresovaných nevládních organizací Jubilee 2000 spolu se Světovou bankou podílelo na šestiměsíčním procesu revize iniciativy HIPC. Přispěním zástupců občanské společnosti k této revizi došlo ke zdvojnásobení dlužních úlev ze strany mezinárodních věřitelů a zrychlila se tak realizace této pomoci i napojení pomoci na strategie omezování chudoby vytvořené vládami HIPC na základě konzultací s místními zástupci občanské společnosti.


Kontakt:
Carolyn Reynolds (1 202) 473-0049, e-mail: creynolds@worldbank.org
Brantley Browning (1 202) 458-5971, e-mail: bbrowning@worldbank.org
Aktualizováno v dubnu 2000