3.
United Nations Millennium Report
Zpráva generálního tajemníka OSN
Executive Summary
I. Nové století, nové výzvy
Nové milénium a Miléniový summit jsou pro národy světa jedinečnou příležitostí zamyslet se nad naším společným osudem v době, kdy jsme navzájem propojeni jako nikdy dříve. Obyvatelé jednotlivých zemí od svých vedoucích představitelů očekávají, že rozpoznají aktuální problémy a budou se věnovat jejich řešení. OSN jim v tomto úsilí může pomoci, pokud budou její členové sdílet pocit odpovědnosti. Organizace spojených národů byla založena roku 1945 s cílem uvést do život nová pravidla mezinárodních vztahů a lze říci, že její činnost byla v různých oblastech víceméně úspěšná. Nyní máme příležitost změnit OSN tak, aby mohla skutečně a prokazatelně měnit k lepšímu život lidí v novém století.
II. Globalizace a způsob vládnutí
Přednosti globalizace jsou zřejmé: rychlejší růst, vyšší životní úroveň, nové příležitosti. Dochází však i k nechtěným dopadům: prospěch z globalizace je nerovnoměrně rozdělen, protože globální trh zatím není podpořen pravidly zohledňujícími sociální cíle.
V roce 1945 vytvořili zakladatelé OSN otevřený a kooperativní systém mezinárodně propojeného světa. Tento systém fungoval a umožnil zahájení globalizace. Proto dnes žijeme v globálním světě. Dokázat na tento posun reagovat je dnes hlavní výzvou, s níž se musí vedoucí představitelé světa vyrovnat.
V tomto novém světě spolu stále častěji komunikují skupiny lidí a jedinci napříč hranicemi, aniž by se na této interakci podílel stát. Zločinnost, narkotika, terorismus, znečištění, choroby, zbraně, uprchlíci a migrující obyvatelstvo: ve všech těchto případech dochází k pohybu sem a tam přes hranice států v daleko větší míře než v minulosti. Lidé se dnes cítí ohroženi i vzdálenými událostmi a jsou si více vědomi nespravedlnosti a brutality ve vzdálených zemích a očekávají, že s těmito problémy státy něco učiní. Nové technologie však také vytvářejí příležitosti k vzájemnému pochopení a spolupráci. Pokud chceme získat z globalizace to nejlepší a vyhnout se nejhoršímu, musíme se společně naučit, jak lépe vládnout.
Neznamená to nezbytně vznik jednotné světové vlády či zánik národních států. Státy je naopak nutno posílit. A tuto sílu mohou získávat jeden od druhého tím, že budou společně jednat prostřednictvím institucí založených na sdílených hodnotách a pravidlech. Tyto instituce musí reflektovat reálnou situaci naší doby včetně rozdělení moci. Musí také zprostředkovávat spolupráci mezi státy a nevládním sektorem včetně globálních obchodních společností. V mnoha případech musí být institucionální formy práce doplněny i méně formálními sítěmi, které mohou rychleji reagovat na měnící se globální priority.
Nerovnosti v distribuci bohatství v současném světě, bída v níž musí žít miliardy lidí, přetrvávání konfliktů v některých regionech a rychlé znehodnocování životního prostředí: souhra všech těchto faktorů činí současný model rozvoje neudržitelným. Jedinou možností je okamžité uplatnění nápravných opatření na základě dosažení všeobecné shody. Nedávný výzkum veřejného mínění na šesti kontinentech - dosud nejrozsáhlejší tohoto druhu - potvrdil, že taková opatření jsou přesně tím, co si lidé přejí.
III. Osvobození od nedostatku
V uplynulých padesáti letech jsme byli svědky bezprecedentních hospodářských úspěchů. Přitom je však 1,2 miliardy lidí nucena vystačit s příjmem menším než 1 americký dolar na den. Kombinace extrémní chudoby s extrémní nerovností mezi státy a často i uvnitř států je urážkou naší společné lidskosti. Má vliv i na zhoršování dalších problémů včetně konfliktů. A světová populace stále rychlým tempem roste, přičemž k nárůstu dochází především v nejchudších státech. Musíme přijmout kroky k omezení extrémní chudoby ve všech oblastech světa alespoň o polovinu do roku 2015. Lze určit několik prioritních oblastí činnosti:
- Dosažení udržitelného rozvoje. Je nutné především zajistit, aby lidé ve všech rozvojových státech mohli sdílet pozitivní vlivy globalizace.
- Vytváření příležitostí pro mladé. Do roku 2015 musí mít všechny děti možnost dokončit základní školní vzdělání a obě pohlaví musí mít rovnoprávný přístup ke všem úrovním vzdělání. Musí být nalezeny způsoby, jak mladým lidem poskytnout odpovídající práci.
- Podpora zdraví a boj s HIV/AIDS. Výzkum v oblasti zdraví musí být přesměrován na problémy týkající se 90 procent lidí celého světa. Do roku 2010 musíme snížit míru nakažení virem HIV u mladých lidí o 25 procent.
- Pozvednutí chudinských čtvrtí velkoměst. Je nutné podporovat akční plán "Města bez slumů", jehož cílem je zlepšit úroveň života stamilionů obyvatel chudinských částí velkoměst do roku 2020.
- Zapojení Afriky. Zpráva vyzývá dobročinné nadace a odborníky, aby se zabývali problémem nízké produktivity afrického zemědělství. Vlády afrických států jsou zase žádány, aby věnovaly větší pozornost snižování chudoby, zbytek světa by je v tom měl podporovat.
- Budování digitálních mostů. Nové technologie nabízí dosud nevídanou příležitost pro rozvojové státy, které tak mohou "přeskočit" několik stádií rozvoje. Je nutno maximalizovat přístup jejich obyvatel k informačním sítím.
- Demonstrace globální solidarity. Bohaté země musí ještě více zpřístupnit své trhy chudým státům, musí více a rychleji odpouštět dluhy a poskytovat chudým státům kvalitnější a lépe specifikovanou pomoc. Zbavit svět prokletí extrémní chudoby je výzvou pro každého z nás. Nesmíme ji ponechat bez povšimnutí.
IV. Osvobození od strachu
Přestože války mezi státy nejsou nyní již tak časté, vnitřní konflikty si za uplynulé desetiletí vyžádaly více než 5 milionů obětí a ještě mnohem více lidí vyhnaly z domovů. Zbraně hromadného ničení neztratily svou hrozivost. V současné době již bezpečnost nespočívá tolik v obraně území, jako spíš v obraně bezpečnosti obyvatel. Hrozba smrtících konfliktů musí být odvrácena na několika úrovních:
- Prevence. Ke konfliktům nejčastěji dochází v chudých zemích, zvláště v těch, které jsou špatně spravované a v nichž panuje velká nerovnost mezi několika etnickými či náboženskými skupinami. Nejlepším způsobem jak jim předcházet je podpora zdravého a vyváženého hospodářského rozvoje v kombinaci s ochranou lidských a menšinových práv a podporou politických institucí, v nichž jsou spravedlivě zastoupeny všechny skupiny. Rovněž je potřeba odhalovat nezákonný pohyb zbraní, peněz a přírodních zdrojů.
- Ochrana zranitelných osob. Musíme nalézt lepší způsoby k prosazování mezinárodních a lidských práv a zajistit, aby hrubá porušování těchto práv nezůstávala nepotrestána.
- Dilema intervence. Státní svrchovanost nesmí sloužit k ochraně těch, kdo svévolně porušují lidská práva svých bližních. Tváří v tvář zabíjení je ozbrojená intervence s mandátem Rady bezpečnosti možností, která by neměla být vylučována.
- Posílení mírových operací. Miléniové shromáždění by mělo zvážit doporučení odborného týmu, který generální tajemník ustavil za účelem analýzy všech aspektů mírových operací.
- Cílené sankce. Nedávný průzkum se zabýval způsoby uplatňování "inteligentních", lépe zaměřených sankcí. Rada bezpečnosti by měla z tohoto průzkumu vycházet při budoucím uplatňování sankčních režimů.
- Snižování zbrojních arzenálů. Generální tajemník OSN žádá členské státy, aby důsledněji kontrolovaly pohyb ručních střelných zbraní a aby se znovu zavázaly ke snížení nebezpečí plynoucích z existujících jaderných zbraní i z jejich dalšího šíření.
V. Udržitelná budoucnost
V současné době stojíme před nutností zajistit, aby budoucí generace mohly vést udržitelný život na této planetě - a zatím se nám tento úkol nedaří plnit. Vyčerpáváme bohatství náležící našim dětem, abychom tak pokryli náklady neudržitelného hospodaření. Změnit tento trend je výzvou jak pro bohaté, tak i chudé státy. Konference v Riu v roce 1992 poskytla základ a Montrealský protokol o řídnutí ozónové vrstvy byl významným krokem vpřed. V mnoha jiných oblastech se toho však děje příliš málo a příliš pozdě. Do roku 2002 musíme obnovit diskusi a připravit se na rozhodné kroky v následujících oblastech:
- Potřeba čelit klimatickým změnám. K omezení hrozby globálního oteplení je zapotřebí 60% snížení oxidu uhlič itého a dalších "skleníkových plynů". Tohoto cíle lze dosáhnout podporou větší energetické úspornosti a využíváním obnovitelných zdrojů energie. Jako první krok k tomuto cíli by měl být uveden do praxe Protokol podepsaný v Kjótu v roce 1997.
- Řešení nedostatku vody. Zpráva naléhavě vyzývá k realizaci cíle ministerské konference Světového fóra pro zásobování vodou, jímž je snížit do roku 2015 o polovinu poč et lidí, kteří nemají přístup k nezávadné vodě nebo je voda pro ně příliš drahá. Dále zpráva volá po takzvané "Modré revoluci", která by vedla ke zvýšení zemědělské produktivity díky efektivnějšímu hospodaření s vodou a zároveň ke zlepšení situace v povodí řek a zátopových oblastech.
- Ochrana půdy. Největší naději na nasycení zvyšující se světové populace ze stále menší rozlohy zemědělské půdy představuje biotechnologie, avšak bezpečnost této metody a její dopad na životní prostředí je předmětem zanícených diskusí. Generální tajemník OSN vyzývá k přijetí globální strategie a vyřešení těchto sporných bodů tak, aby na tom nemuseli tratit ti nejchudší a nejhladovější.
- Zachování lesů, rybolovu a biodiverzity. Ve všech těchto oblastech je péče a ochrana prostředí naprostou nutností. Vlády a soukromý sektor musí společně toto úsilí podporovat.
- Nové etické normy a zodpovědnost. Generální tajemník navrhuje čtyři priority:
1) Vzdělávání veřejnosti.
2) "Zelené účetnictví", zahrnující péči o životní prostředí do hospodářské politiky.
3) Pravidla a podněty.
4) Přesnější vědecké údaje.
Národy a vlády musí přijmout nové etické přístupy v oblasti konzervace a ochrany životního prostředí.
VI. Obnova Spojených národů
Bez silné Organizace spojených národů by bylo řešení všech těchto problémů mnohem obtížnější. Posílení Spojených národů závisí na vládách a zejména na jejich ochotě spolupracovat s ostatními - se soukromým sektorem, nevládními organizacemi a multilaterálními subjekty - při hledání konsensuálních řešení. OSN musí fungovat jako katalyzátor, stimulovat ostatní k aktivitě. Musí také plně využívat nových technologií, zejména nových možností v oblasti informačních technologií. Generální tajemník OSN doporučuje přijmout konkrétní opatření v následujících oblastech:
- Definování našich hlavních předností. Vliv OSN není založen na moci, ale na hodnotách, které organizace představuje, na roli, kterou plní tím, že se podílí na formulování a udržování globálních norem, na schopnosti stimulovat ke globálním krokům a na důvěře, inspirované praktickým úsilím OSN zlepšovat kvalitu životů lidí. Na těchto základech musíme stavět zejména tím, že bude kladen důraz na význam právního řádu. Musíme však také přizpůsobit samotnou OSN. Jmenovitě by to měla být především reforma Rady bezpečnosti, která musí být schopna efektivně pracovat a zároveň disponovat nepopiratelnou legitimitou.Také musíme rozšířit vztahy OSN s organizacemi občanské společnosti, soukromým sektorem a nadacemi.
- Širokou spoluprací ke změně. Formální instituce musíme podpořit sítí neformálních partnerů, v rámci níž se mezinárodní instituce, organizace občanské společnosti, soukromého sektoru a vlády států budou moci spojit ve snaze o dosažení společných cílů.
- Digitální propojení. Díky novým informačním technologiím může být práce OSN efektivnější a rovněž může dojít ke zlepšení spolupráce se zbytkem světa. K tomu však bude potřeba překonat kulturně vžitý odpor ke změně. Generální tajemník OSN žádá informační průmysl o pomoc v této oblasti.
- Pokračování tiché revoluce. Nároky 21. století předpokládají skutečnou strukturální reformu, jasnější konsensus mezi členskými státy o prioritách organizace a omezení nadbytečných centrálních zásahů do každodenní práce. Je třeba, aby Valné shromáždění přijalo řadu rozhodnutí, mimo jiné rozhodnutí o zařazení "sunset provisions", neboli ustanovení o zrušení určitých mandátů ve chvíli, kdy se jejich další existence stane neopodstatněnou, a rozhodnutí o tvorbě rozpočtu na základě výsledků v uplynulém období.
VII. Témata ke zvážení na Miléniovém summitu
Generální tajemník OSN určil v souladu s duchem Charty OSN šest univerzálních hodnot, které jsou pro následující století obzvlášť významné: svoboda; rovnost a solidarita; tolerance; nenásilí; respekt vůči životnímu prostředí; a sdílená odpovědnost. Generální tajemník dále vyzývá, aby byla na Summitu tisíciletí přijata řada rezolucí vycházejících z této zprávy jako důkaz ochoty jednat v zájmu těchto hodnot.