2.

United Nations Millennium Report


Zpráva generálního tajemníka OSN

Klíčové návrhy


Ve své Miléniové zprávě generální tajemník OSN pojmenoval naléhavé výzvy, kterým národy světa musí čelit a navrhuje řadu prioritních otázek, kterými by se členské státy měly zabývat na Miléniovém summitu. Dále doporučuje několik okamžitých kroků, které by mohly být přijaty přímo na Summitu. Níže jsou uvedeny nové iniciativy, které Kofi Annan navrhuje a cíle a doporučení, která budou předloženy k posouzení hlavám států a vlád členských zemí OSN.

Generální tajemník OSN ve zprávě nastiňuje čtyři nové iniciativy:



Osvobození od nedostatku: rozvojový plán

Hlavy států a vlády jsou vyzývány k přijetí kroků v následujících oblastech:

Chudoba: Do roku 2015 snížit o polovinu podíl světové populace s příjmem méně než jeden americký dolar na den (momentálně 22% obyvatel světa).

Voda: Do roku 2015 snížit o polovinu počet lidí bez přístupu k nezávadné pitné vodě (momentálně 20% obyvatel Země).

Vzdělání: Snížit do roku 2005 rozdíl v úrovni a dostupnosti základního a středního vzdělání pro chlapce a dívky; a zajistit, aby do roku 2015 absolvovaly všechny děti základní vzdělání v plném rozsahu.

HIV/AIDS: Do roku 2015 zastavit stávající šíření HIV/AIDS a nastolit opačný trend:

Pozvednutí chudinských čtvrtí velkoměst: podporovat a jednat podle plánu "Města bez slumů" zahájeného Světovou bankou a Spojenými národy, který má za cíl zlepšit životní úroveň sta milionů obyvatel chudinských částí velkoměst do roku 2020.

Nezaměstnanost mládeže: vyvíjet strategie na snížení nezaměstnanosti mezi mládeží.

Budování digitálních mostů: sledovat politiku zemí s cílem odstranit případná omezení či finanční nedostupnost přístupu k Internetu a zajistit, aby nikomu nebylo upíráno právo na využívání možností, které s sebou digitální revoluce přináší.

Soukromý sektor: rozvinout silné partnerství se soukromým sektorem na státní i mezinárodní úrovni a bojovat proti chudobě ve všech jejích aspektech.



Zejména vyspělé země jsou vyzývány k následujícímu:

Zpřístupnění trhů: zajistit volný přístup na své trhy pro zboží vyprodukované v chudých zemích - jako první krok by státy měly být připraveny přijmout politiku bezcelního a beztarifního přístupu na své trhy pro veškeré zboží z nejzaostalejších zemí na Konferenci OSN o nejzaostalejších zemích, která se bude konat v březnu 2001.

Odpouštění dluhů: zavést bez prodlení do praxe rozšíření Programu snižování tíživosti dluhů těžce zadluženým chudým zemím, který byl přijat v minulém roce, a odhodlat se ke zrušení oficiálních dluhů těžce zadlužených chudých států, pokud tyto země prokáží své hmatatelné úsilí o snížení chudoby.

ODA (rozvojová pomoc): být štědřejší v poskytování rozvojové pomoci zemím, které své prostředky prokazatelně používají na snižování chudoby.

HIV/AIDS: Spolupracovat s farmaceutickým průmyslem a dalšími partnery na vývoji efektivní a dostupné vakcíny proti HIV a zlepšit v rozvojových zemích dostupnost léků používaných při nákaze HIV.

Afrika: plně podporovat Afričany v jejich snaze překonat problémy kontinentu. Konkrétně jsou vyzýváni odborníci a nadace, aby se zabývali problémem nízké míry zemědělské produktivity v Africe.



Osvobození od strachu: bezpečnostní program

Hlavy států a vlád jsou vyzývány k řešení následujících okruhů otázek:

Mezinárodní právo: Posílit respektování mezinárodního práva a především dodržování dohodnutých ustanovení o kontrole zbraní, mezinárodním humanitárním právu a občanských právech. Na Miléniovém summitu budou mít představitelé států a vlád možnost připojit svůj podpis k jakékoli smlouvě či úmluvě deponované u generálního tajemníka.

Mírové operace: Posílit schopnost OSN organizovat mírové operace. Generální tajemník založil odborný tým pověřený vypracováním analýzy všech aspektů mírových operací a navržením alternativních strategií. Tým by měl svou zprávu vypracovat do zahájení Miléniového shromáždění tak, aby v jeho průběhu mohly být jeho závěry zvažovány.

Cílené sankce: Dohodnout se na opatřeních, která by snížila dopad sankcí na nevinné části populace a zároveň vytvářela efektivní tlak na určité režimy.

Malé zbraně: Potlačit nezákonný obchod s malými zbraněmi, především prostřednictvím:

Jaderné zbraně: Zvážit možnost svolání velké mezinárodní konference zaměřené na hledání způsobů rozpoznání a odstranění jaderné hrozby.



Udržitelná budoucnost: program pro životní prostředí

Hlavy států a vlády jsou vyzývány, aby přijaly nové etické normy ochrany životního prostředí, zejména v těchto oblastech:

Klimatické změny: Přijmout a ratifikovat protokol z Kjóta, aby mohl vstoupit v platnost do roku 2002, zajistit, aby cíle stanovené Protokolem byly splněny a pokročit na cestě ke snížení emisí skleníkových plynů.

Zelené účetnictví: Zvážit zavedení systému "zeleného účetnictví" do státního plánování a integrovat otázku ochrany životního prostředí do běžné hospodářské politiky.

Hodnocení ekosystémů: Finančně podpořit a aktivně se podílet na Miléniovém hodnocení ekosystémů, jež bude součástí širších mezinárodních snah o zmapování stavu zdraví naší planety.

Summit Země +10: Připravit podmínky k tomu, aby vedoucí představitelé celého světa mohli přijmout konkrétní a smysluplné kroky na Summitu Země v roce 2002, deset let od prvního Summitu Země.



Obnova Spojených národů

S cílem učinit z OSN efektivnější nástroj v rukou národů světa jsou nejvyšší představitelé států a vlád vyzýváni: